Scholarship Recipients 2018-19 Academic Year

Art Fisher
Memorial Scholarships

Carlos Vertizzuta, Virginia Beach, Virginia

Emily Koch, Warren, Michigan

Jonathon Koerber, Grand Blanc, Michigan

Andrew Casale, Greensboro, Maryland

Danielle Tinney, Osceola, Wisconsin

Dylan Swick, Lahmansville, West Virginia

Erika Ruud, St. Charles, Illinois

Garrett Summers, Williamstown, West Virginia

Jordan Cameli, Valparaiso, Indiana

Madison Gremore, Schoolcraft, Michigan

Nicholas Luther, Chesterland, Ohio

Travis Lucas, Catonsville, Maryland

Tyler Ray, Scottsville, Kentucky

ASE Scholarship

Steven Gripshover, Petersburg, Kentucky

Automotive Communications
Council Scholarship

Lilia Sweet King, Tallahassee, Florida

Automotive Parts Associates Scholarships

Alex Renzetti, Chicago Heights, Illinois

Diana Davis, Clawson, Michigan

Grace Ziemer, Saint Paul, Minnesota

Joy LaCava, Somerset, Massachusetts

Neena Hernandez, Sylmar, California

Automotive Aftermarket Association of the Mid-South Scholarships

Abagayle Boden, Loveland, Colorado

Andrew Caldwell, St. Louis, Missouri

Andrew Jackson , Spring, Texas

Brent Jones, Kemmerer, Wyoming

Carlos Ramos, Spring, Texas

Christopher Gleason, Auburn, Kansas

Darin Rolf, Lonetree, Colorado

Elvira Quezada, San Antonio, Texas

Eric Stoneberger, Dennis, Kansas

Kellly Cox, Enid, Oklahoma

Kimberly Hensley, Des Moines, Iowa

Kurshaunrick Griffin, Kennard, Texas

Bosch Automotive Aftermarket Scholarships

Bailey Gardner, Pittsburg, Kansas

Cameron Sprague, Rochester, New York

David Andrade, Idaho Falls, Idaho

Derek Dreps, Liberty, Pennsylvania

Erik Rodriguez, San Diego, California

Gabrialla Pina, Richmond, Texas

Isabella Zacchia, Lakeland, Florida

Madison Sira, Arcadia, California

Panford Antwi, Columbia, Maryland

Reed Schneider, Woodland Hills, California

Cody Walker, Plymouth, Maine

Dennis Nolan, Vonore, Tennessee

Donald Johnson, Phillipsburg, New Jersey

Harley McDowell, Wisconsin Dells, Wisconsin

Victor Harrington, Kennewick, Washington

Breslow Foundation Scholarships

Alec Jobbins, South Lake Tahoe, CA

Elizabeth Niemi , Howell, MI

Erica VanVessen, Felton, Delaware

Jake Wendt, West Saint Paul, MN

Katelyn Fair, Milan, MI

Don Bethune Memorial Scholarship

Angela Lee, Northville, Michigan

Joseph Marcum, Stuarts Draft, Virginia

Ed Rammel Memorial Scholarships

Alexa Quispe, Newburgh, New York

Carter Burleson, Birmingham, Alabama

Joshua Wilhelm, Holton, Kansas

Sean Connolly, Marianna, Florida

Federated Car Care Scholarship

Alexander Pearl , Salem, Connecticut

Colby Foster, Rockport, Massachusetts

Erica VanVessen, Felton, Delaware

Kaylee  Wilcox, Buffalo, New York

Noah Padisak, Snow Shoe, Pennsylvania

Gates Corporation Scholarships

Andrew Allison, Madison, Wisconsin

John Powell, Bremerton, Washington

Lichinha Barbosa, Mathis, Texas

Robert Harkins,  Cleveland, Georgia

Aaron Wimmer, Rocky Mount, Virginia

Amanda McCullar, Vallejo, California

Justin Clark, Mount Vernon, Kentucky

Madison Lusche , Columbus, Nebraska

Sierra Echavarria, Houston, Texas

Whitney England, Marquette, Kansas

George Segal Memorial Scholarships

John Muni, Oakville, Connecticut

Justin Dahlberg, Manahawkin, New Jersey

Ryan Rancourt, Middletown, Connecticut

Harvest Partners Scholarships

Cole Cowher, Roanoke, Virginia

Li Mei Lin, Gettysburg, Pennsylvania

Nicholas Hatch, Halifax, Massachusetts

Zachary Howdershelt, Moatsville, West Virginia

Jeremy Denton Memorial Scholarships

Camilyn Petrides, Marstons Mills, Massachusetts

Nicol Henriquez, Los Angeles, California   

John and Kathy Albano Scholarships

David Andrade, Idaho Falls, Idaho

Dylan Turnbow, Rexburg, Idaho

Josh Squires, Twin Falls, Idaho

Justin Wood, Richfield, Idaho

Tyler Young, Idaho Falls, Idaho

Larry McCurdy Memorial Scholarships

Austin Plave, South Lyon, Michigan

Dominic Norko, Plymouth, Michigan

Ryan Hack, Sedalia, Colorado

MaCKay & Company SCHOLARSHIPS

Kayla Coltson, Midland, Michigan

Will Govan, New Hudson, Michigan

Marilyn Schwartz Memorial Scholarships

Clara Duff, Buna, Texas

Hailey Ems, Cincinnati, Ohio

Michael Busch Memorial Scholarships

Alyx Yothers, Bedford, Pennsylvania

Sarah Creach, Newton, Kansas

Northwood University Education Leader Memorial Scholarships

Elizabeth Niemi, Howell, MI

Katherine Dooley, Linwood, MI

Pronto Auto Service Center Scholarships

Anna Christians, Sheldon, Iowa

Ashley Stamboulian, Robbinsville, New Jersey

Emily Blaettner, Boerne, Texas

Giovanni Colatruglio, Warren, New Jersey

Jonah Stevenson, Huntsville, Alabama

Marlana Armstrong, Gainesville, Florida

Matthew Matuska, George, Iowa

Robert Blaettner, Boerne, Texas

Standard Motor Products Scholarships

Ernesto Candelario, Norwalk, California

Gabe Grove, McVeytown, Pennsylvania

Trevor Wells, Ann Arbor, Michigan

Troy Watts, Columbia, Connecticut

Tyler Turman, Greenwood, South Carolina

 

 

 

 

 

CPS Automotive Scholarship

John McFadden, Carnegie, Pennsylvania

TECHFORCE Foundation Scholarship

Jared Graham, Spanish Fork, Utah

Udell Family Foundation Scholarship

Erik Joaquin, Austin, Texas

University of the Aftermarket Foundation Scholarships

Alec Jobbins, South Lake Tahoe, California

Allison Guist, Mountain Home, Arkansas

Andrew Ellard, Mobile, Alabama

Antonio DeMonte, Cary, Illinois

Augustine Attah, Grover Beach, California

Austin Arenz, Sheboygan Falls, Wisconsin

Austin Landon, Cheboygan, Michigan

Bascilia Padilla, Hobbs, New Mexico

Bethany Moler, Lima, Ohio

Blake Bauer, Lebanon, Missouri

Blake Chambers, Springfield, Missouri

Brooke Peckham, Pierson, Michigan

Callie Stead, Toms Brook, Virginia

Cameron Kostecki, Castle Rock, Colorado

Camren Ferrara, Lock Haven, Pennsylvania

Carlos Ramos, Spring, Texas

Carson Garcia, Elgin, Illinois

Cedric Bainto, El Cajon, California

Cham Roeun Tourt, Shakopee, Minnesota

Charles Rumore, Jr., Birmingham, Alabama

Chris Troupe, Lee’s Summit, Missouri

Christian Rodriguez, Oswego, Illinois

Christina Richardson, Hollow Rock, Tennessee

Christopher Rutledge, Vancouver, Washington

Clayton Wise, Enterprise, Alabama

Collin Thomas, Kettle Falls, Washington

Danielle Webb, St. Paul, Kansas

David Rothstein, Fayetteville, North Carolina

Dominic Norko, Plymouth, Michigan

Dylan Attoe, Fayetteville, North Carolina

Dylan Turnbow, Rexburg, Idaho

Dylan Williams, Cleburne, Texas

Edelyn Nuñez Abreu, Bronx, New York

Elias Ramos, Ruskin, Florida

Emerson D’Agostino, Wyoming, Ohio

Erik Joaquin, Austin, Texas

Farah Abdi, Shakopee, Minnesota

Francisco Hernandez, Houston, Texas

Garrett Brenning, Culbertson, Nebraska

George Reid, Broadway, Virginia

Hailey Ems, Cincinnati, Ohio

Hubert Celinski, Naperville, Illinois

Isaiah Clark, Crystal Spring, Pennsylvania

Ivol Caudill III, Holland, Ohio

Jacob Carswell, Richford, Vermont

Jacob Shanley, Douglassville, Pennsylvania

Jacob Stinnett, Leitchfield, Kentucky

Jake Wendt, West Saint Paul, Minnesota

Jakob Church, St. Francis, Kansas

Jarrett James, Cherokee, Oklahoma

Jaxen Stewart, Council Grove, Kansas

Jeremy Guckert, Days Creek, Oregon

Joey Taylor, Lexington, North Carolina

John Powell, Bremerton, Washington

Jonathan Smith, Levittown, Pennsylvania

Jose Rodriguez, Missouri City, Texas

Joseph Marcum, Stuarts Draft, Virginia

Joshua Wilhelm, Holton, Kansas

Justin Wood, Richfield, Idaho

Kaiden Brier, Windsor, Colorado

Karen White II, Sacramento, California

Katelyn Fair, Milan, Michigan

Mary Griswold, Eau Claire, Wisconsin

Maxwell Reed, Woolwich, Maine

Michael Leno, Rochester, New Hampshire

Morgan White, Vale, Oregon

Naomi Rivas, Costa Mesa, California

Nicholas Penderson, Hayden, Colorado

Noah Beirman, Slater, Iowa

Olivia Stocker, Poulsbo, Washington

Robert Blaettner, Boerne, Texas

Ronald Garay-Villeda, Homestead, Florida

Ryan Hack, Sedalia, Colorado

Sean Connolly, Marianna, Florida

Shane Esseff, Thousand Oaks, California

Spencer Nicholas, Germansville, Pennsylvania

Timothy Dengle, Moorestown, New Jersey

Tommy Sparks, Harrah, Oklahoma

Tucker Manderscheid, Chippewa Falls, Wisconsin

Zakary Talamonti, Saline, Michigan

 

7101 Wisconsin Ave.

Suite 1300

Bethesda, MD 20814

Fax: 301.654.3299